Czy czeka nas kolejna podwyżka cen masła?

Po kilku miesiącach spadków średnia cena detaliczna za kostkę masła znów wzrasta i dochodzi dziś do 6 zł. Co gorsza, trend ten w najbliższym czasie będzie postępował.
Sytuacja na rynku masła na giełdach Europy Zachodniej jest alarmująca. Od początku roku do czerwca ceny za tonę wzrosły o ponad 2 tys. euro. Eksperci obawiają się, że to dopiero początek. Winą za ten stan obarcza się utrzymujący się duży popyt na masło w Chinach. Problemy mogą mieć jednak również europejscy producenci, a to ze względu na tegoroczną suszę. To ona spowodowała aż 14-procentowy spadek na rynku zbóż. To w konsekwencji może doprowadzić do kłopotów z dostępem do pasz. Jak prognozują eksperci rolnicy mogą zatem albo zmniejszać swoje stada, albo ograniczać dla nich racje żywnościowe, co w naturalnym sposób negatywnie wpłynie na wydajność krów. Dlatego drastyczny spadek podaży mleka odbije się nie tylko na cenach masła, ale wszystkich produktów mleczarskich.
W rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną profesor Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej przewiduje, że ceny masła będą drożeć jedynie o kilka procent rok do roku. Na dalsze wzrosty mają jednak wpływ również inne czynniki. Krajowi producenci ze względu już nie tylko na zwiększony popyt na masło na Dalekim Wschodzie, ale również w Europie Zachodniej zwiększą swój eksport, a to może spowodować kolejne trudności na rodzimym rynku.
Drożenie masła może być również konsekwencją zmniejszania produkcji przez największych światowych gigantów na tym rynku. Choć ceny wydają się zachęcające, to wyrób masła paradoksalnie w wielu wypadkach przestał być opłacalny. Stoi za tym zmniejszony popyt na chude mleko w proszku, wytwarzane przy okazji produkcji masła. Produkt ten został wyparty przez proszek serwatkowy, powstający przy wytwarzaniu serów. Tym samym w magazynach zalega tysiące ton mleka w proszku, który staje się problemem dla dużej liczby przedsiębiorców.
Nie jest to pierwszy duży wzrost cen masła. Przypomnijmy, rekordową cenę tego tłuszczu osiągnięto w październiku 2017 roku, gdy za 200-gramową kostkę płacono 7,08 zł. Od tego momentu trwała tendencja spadkowa. Ponowny wzrost cen masła notuje się od maja bieżącego roku.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna