Kredyt hipoteczny

Ponieważ kredyt mieszkaniowy (inaczej: kredyt hipoteczny) to bardzo poważna decyzja, w dodatku długoterminowa, to przed jej podjęciem warto poświęcić dużo czasu na dokładną analizę dostępnych ofert… Jednakże banków oferujących kredyt hipoteczny jest wiele, a ofert – jeszcze więcej. Ciężko analizować każdą z nich! Jak więc z gąszczu propozycji wybrać tę najlepszą?

Po pierwsze – trzeba się bardzo dobrze zastanowić nad tym, jaka kwestia wiążąca się z branym kredytem jest dla nas najważniejsza? Każdy będzie miał tu inny priorytet, a więc finalnie dla każdego inna oferta będzie tą idealną. Niektórzy stwierdzą, że dla nich najważniejszą kwestią jest wysokość prowizji, dla innych sprawą najwyższej wagi okaże się finalne oprocentowanie kredytu, a dla jeszcze innych będzie to termin spłaty kredytu. Ilu ludzi, tyle wyborów! Ważne, by naprawdę dobrze się nad tym zastanowić, co dla nas jest najważniejsza i nie sugerować się niczyimi podpowiedziami.

Kiedy już zdecydujemy, co jest dla nas najważniejszą cechą kredytu, możemy przejrzeć oferty banków i wybrać te, które wydają nam się najkorzystniejsze pod względem wyznaczonego parametru. Najlepiej niech będzie to 5-10 ofert, które potem już będziemy analizować dogłębnie i pod każdym kątem.

Jeśli już mamy wybrane to 5-10 ofert, to teraz pora sprawdzić wszystkie ich wady i zalety, porównać pod wieloma względami. Najważniejsze teraz powinny być dla nas czynniki, które realnie wpływają na:
– ratę kredytu
– całkowity koszt kredytu
– elastyczność spłaty
Oczywiście, bywa, że w tym kwestiach banki mają dość podobne oferty, dlatego dodatkowo zawsze warto wziąć pod uwagę dodatkowe usługi, takie jak na przykład możliwość wcześniejszej spłaty kredytu bez prowizji czy też ubezpieczenie niskiego wkładu własnego.

Dodatkową opcją przy wyborze kredytu, którą dobrze mieć także zapisaną w umowie, są tak zwane “wakacje kredytowe”. Chodzi tutaj o okres, o który możemy opóźnić termin spłaty kredytu bez dodatkowych kar czy opłat. Takie “wakacje kredytowe” mogą trwać zazwyczaj od miesiąca do aż trzech miesięcy! Niestety, jednak nie wszystkie banki dają taką możliwość, gdyż niektóre boją się udzielić klientowi prócz kredytu hipotecznego jeszcze kredytu zaufania… A szkoda! Taką opcję warto mieć w zanadrzu ze względu na ewentualny wypadek utraty płynności finansowej (niestety, życie pokazuje, że zdarza się to nawet najlepszym, w dodatku bardzo często nie z ich winy – wystarczy, że firma, w której pracujemy, będzie miała przejściowe kłopoty finansowe, a możemy się znaleźć na tzw. “wylocie”).

Na koniec, kiedy już wybierzemy ofertę – jak nam się wydaje – idealną, to trzeba zrobić jeszcze jedną niezwykle ważną rzecz – bardzo dokładnie i wnikliwie przeczytać umowę kredytową (przed podpisaniem!). Zdarza się bowiem, że wynegocjujemy korzystne warunki kredytu hipotecznego, ale bank w umowie doda jakieś zapisy dla zabezpieczenia się, które mogą się nam wydać niekorzystne.

Poza tym warto też wiedzieć, że nie musimy tego wyboru dokonywać sami. Jeśli nie jesteśmy pewni w stu procentach swojego wyboru (nawet gdy już teoretycznie wydaje nam się, że go podjęliśmy), to dobrze jest umówić się na konsultację z niezależnym doradcą finansowym ii wziąć ze sobą wszystkie oferty, które rozważamy. Z pewnością specjalista dokładnie omówi dla nas wady i zalety wszystkich propozycji, porówna poszczególne oferty i wskaże nam obiektywnie najlepszą z nich. Oczywiście, nie jesteśmy w żaden sposób zobowiązani, aby wybrać tę, którą doradca finansowy nam wskaże, bo to jedynie wskazówka.