Kredyt samochodowy

Zazwyczaj zdanie prawa jazdy to tylko połowa sukcesu, od możliwości poruszania się własnym, wymarzonym pojazdem dzielą nas jeszcze kwestie finansowe. Jak zdobyć jednak niezbędne środki? Czy opłaca się wziąć pożyczkę z tytułu zakupu auta? Jak poradzić sobie w takiej sytuacji?

W SIDŁACH WĄTPLIWOŚCI

Znalezienie odpowiedniego kredytu samochodowego faktycznie może być nie lada wyzwaniem, jeśli nie wiemy, jak zabrać się za jego poszukiwania. Oferty różnych firm znacząco różnią się między sobą. Odmienne propozycje rat, oprocentowania kredytu, czy prowizji utrudniają podjęcie kluczowej decyzji.

Czasami sprawy nie ułatwiają również rodzina i znajomi; każdy z nich ma własne zdanie na temat kredytów samochodowych, a zdania te często nie pokrywają się wzajemnie. Ojciec doradza klasyczny kredyt, stryjek stanowczo opowiada się za leasingiem – my zaś kończymy z mętlikiem i bólem głowy. Jak postąpić w tej sytuacji?

CZYM WŁAŚCIWIE JEST KREDYT SAMOCHODOWY, A CZYM LEASING?

Kredyt samochodowy to kredyt bankowy, którego przeznaczeniem jest (jak nazwa wskazuje) zakup auta. Może zostać udzielony przez bank lub inną instytucję do tego upoważnioną. Taki kredyt jest przydzielany zarówno w celu zakupienia pojazdu nowego, jak i używanego. Zwykle zabezpieczeniem dla takiego kredytu jest pojazd w ramach niego zakupiony. W umowach często pojawia się zapis o obowiązku zapewnienia przez cały okres kredytowania
polisy autocasco na kredytowany pojazd.

Jak ma się sprawa z leasingiem? Otóż nazwa leasing wzięła się od angielskiego słowa “lease”, czyli “nająć, wydzierżawić”. Zgodnie z nazwą – leasing opiera się właśnie na udostępnieniu drugiej stronie pewnej rzeczy do korzystania przez pewien okres czasu, w zamian za ratalne opłaty. Zarówno czas leasingu, jak i raty leasingowe podane są w umowie leasingowej.

KORZYŚCI

W przypadku zakupu samochodu przez firmę, leasing zapewnia często o wiele korzystniejsze warunki, niż standardowe kredyty bankowe. Leasing nie naraża właścicieli firm na straty, a pozwala im odpowiednio funkcjonować, korzystając z pojazdu. Udzielany jest na okres maksymalnie 7 lat. Jego niewątpliwą zaletą jest możliwość wpisania całości raty leasingowej w koszty działalności.

W przypadku osób prywatnych, zdecydowanie lepszą opcją jest kredyt, który pozwala na chociażby o wiele dłuższy okres opłacania rat, niż leasing. Kredyt samochodowy może być udzielony nawet na 10 lat. Zakup samochodu w ramach kredytu oznacza, że to my jesteśmy właścicielami nowego pojazdu, w odróżnieniu od leasingu. Oznacza to, że samochód możemy teoretycznie sprzedać w każdym momencie (choć zależy to oczywiście jeszcze od umowy z bankiem).

OSTATECZNY WYBÓR

Nie da się jednoznacznie określić, która forma dla zakupu nowego samochodu jest lepsza. Wszystko zależy od indywidualnych czynników i okoliczności oraz tego, czy samochód kupujemy na użytek własny, czy też może na użytek firmy.

Jeśli chodzi o zakup samochodu na użytek własny – zdecydowanie lepszym wyborem jest kredyt samochodowy, jeśli zaś o zakup dla firmy – leasing.