Rodzaje kredytów samochodowych

kredyt na autoKredyt samochodowy jest kredytem docelowym, co oznacza, że jego przeznaczenie jest ściśle uregulowane w umowie kredytowej. W porównaniu do kredytu gotówkowego, kredyt samochodowy jest tańszy i dużo bardziej opłacalny. Pozwala bowiem w bardziej efektywny sposób sfinansować zakup nowego lub używanego samochodu.

Na czym polega kredyt samochodowy?
Klient decydujący się na kredyt samochodowy może liczyć na atrakcyjne i elastyczne warunki, w przeciwieństwie do standardowego kredytu gotówkowego. Różnice dotyczą przede wszystkim okresu, na jaki może być zawarta umowa kredytowa (nawet do 10 lat), a także wysokości oprocentowania. Aktualnie na rynku istnieją trzy typy kredytów samochodowych: standardowy, jednoratowy i balonowy.

Typy kredytów samochodowych
Wybór odpowiedniego typu kredytu zależy w dużej mierze od możliwości finansowych kredytobiorcy oraz wartości samochodu. Kredyt samochodowy standardowy podobnie jak kredyt gotówkowy polega na comiesięcznej spłacie rat przez cały okres umowy. W przypadku kredytu balonowego kredytobiorca spłaca zobowiązanie jedynie od części kwoty kredytu. Dopiero pod koniec umowy bank wymaga od klienta jednorazowej spłaty reszty zobowiązania. Warto pamiętać, że w omawianych typach kredytów wkład własny nie jest warunkiem koniecznym.

Kredyt 50/50
Kredyt 50/50 ostatnimi czasy święci triumfy popularności. Wszystko za sprawą bardzo atrakcyjnych warunków umowy, które na tle pozostałych dwóch typów kredytów samochodowych są bezapelacyjnie najkorzystniejsze. Kredyty 50/50 są kredytami promocyjnymi, gdyż udzielane są przez tzw. banki samochodowe. Zaletą tego typu finansowania jest zerowe oprocentowanie. Warunkiem koniecznym do skorzystania z oferty 50/50 jest jednak wysoki wkład własny, a okres trwania umowy kredytowej wynosi zaledwie rok (50% wartości samochodu spłacana jest w pierwszym roku, druga rata w roku następnym). Kredyt 50/50 jest zatem skierowany głównie dla osób posiadających bardzo wysokie dochody.